Sıkça Sorulan Sorular

İdeal Dil Kursu Almanca eğitim kalitesinin yanında Doğu ve Güneydoğuda Almanya’da istihdam, eğitim ve Aile birleşimi için geçerli ÖSD Sınavlarının yapıldığı Yetkili Sınav Merkezidir.
İdeal Dil Kursunda 12 ay boyunca kesintisiz Almanca eğitimi verilmektedir. Yeni kur başlangıçları hem web sitemiz hem de sosyal medya platformlarımız tarafından duyurulmaktadır. Mevcut kurlar için belirlenen kurs günlerini ve saatlerini öğrenmek için kurumumuzu ziyaret edebilir ya da 05326895221 nolu kurum telefonu arayabilirsiniz.
Dil kurslarımız Avrupa Birliği Eğitim Konseyi’nin belirlemiş olduğu standart seviye sistemine eşittir. Bu şekilde dil düzeyiniz Avrupa çapında tanımlanmaktadır. A1’den C2’ye kadar tüm düzeylerde eğitim vermekteyiz.
Almanyada ÖSD,Telc ve Goethe Sınavları geçerlidir.
ÖSD sınavı hayatilik ilkesini göz önüne alarak okuduğunu anlama ,yazma ,dinleme , konuşma gibi dört beceriyi ölçmektedir. Ayrıca sözlü sınavında, soruların sınavdan on dakika önce öğrenciye verilip ön hazırlık yapılabilmesi, ön hazırlık esnasında not alınabilmesi ve bu notların sınav esnasında yardım olarak kullanılabilmesinden dolayı daha kolay geçmektedir. Bir de sınavdan geçme 50 puandır.
A1 için:
Okuma 30 puandan en az 6 puan,
Dinleme 30 puandan en az 6 puan,
Yazma e-posta (Schreiben 2) 10 puandan en az 4 puan,
Sınavın yazılı kısmından toplam 75 puandan en az 38 puan,
Sözlü kısmından toplam 25 puandan en az 12 puan almanız gerekir.
*A2 için:
Okuma 25 puandan en az 5 puan,
Dinleme 30 puandan en az 6 puan,
Yazma 15 puandan en az 3 puan,
Sınavın yazılı kısmından toplam 70 puandan en az 35 puan,
Sözlü kısmından toplam 20 puandan en az 10 puan almanız gerekir.
Toplam 90 puan üzerinden en az 45 puan almanız gerekir.
*B1 için
Her modül için 100 üzerinden 60 puan almanız gerekir.
*B2 için
Okuma 20 puandan en az 10 puan,
Dinleme 20 puandan en az 10 puan,
Yazma 30 puandan en az 15 puan,
Sınavın yazılı kısmından toplam 70 puandan en az 42 puan,
Sözlü kısmından toplam 30 puandan en az 18 puan almanız gerekir.
Toplam 100 puan üzerinden en az 60 puan almanız gerekir.
Diyarbakır’da İdeal Dil Kursu merkezimizde her ayın ilk haftası sınav uygulanmaktadır. Sınav takvimine http://www.diyarbakiralmancakursu.com/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Herhangi bir kurumdan ders almadan da Sınav Merkezimizde sınava girebilirsiniz.
http://www.diyarbakiralmancakursu.com/ internet sayfamızdaki başvuru formu doldurarak ya da 05326895221 nolu telefonu arayarak sınav ön başvurunuzu yapabilirsiniz.
Kimlik kartınız veya pasaportunuz ya da ehliyetiniz ve onların fotokopileri. Ayrıca arkasına isminizi yazdığınız güncel vesikalık resminizi beraberinizde getirmeniz lazım.
Sınavda tükenmez mavi ya da siyah kalem kullanmanız lazım.
Yoğunluğa bağlı olarak Sınav ortalama üç hafta içinde açıklanır.
Girmiş olduğunuz "ÖSD" sınavı ile ilgili bir itiraz durumu söz konusuysa; ekte bulunan itiraz formunu https://www.ankadilkursu.com/sinav_itirazlari_hakkinda.php indirip, eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra formun alt kısmında belirtilmiş olan resmi "ÖSD" adresine mail yoluyla ulaştırmanız gerekmektedir.
Sınav sonuçları açıklandıktan bir hafta sonra sertifikanız bize ulaşır. İster Kursumuzdan imza karşılığı elden alırsınız isterseniz karşı ödemeli olarak kargoyla size göndeririz.
Sertifika süresi bir yıldır, ancak her türlü red ya da kabul konsolosluk tasarrufundadır.
ÖSD merkezine sertifikanızı kaybettiğinizi yazıp, yeni sertifika için başvuru yapacaksınız.
ÖSD’nin hızlı değerlendirme (Expressbewertung) sistemiyle, ek bir ücret ile sınav sonuçlarının açıklanma süresi yarıya inmektedir. Bunun için sınav tarihinden en geç on gün önce kurumumuza bildirmelisiniz.
Hangi bölümden kaldıysanız girdiğiniz bölüm için ücret ödersiniz.
Hayır iade yapılmamaktadır.
Evet girebilirsiniz, ancak modülleri farklı sınav merkezlerinde girdiğinizde tek sertifika yerine, modüllerin sertifikaları ayrı ayrı gelir.
Evet girebilirsiniz. Çünkü B1 için Goethe ve ÖSD ortaktır.