Almanya'dan depremzedeler için vize kararı

Almanyadan depremzedeler için vize kararı
 
 

Almanya, ülkede yakını bulunan depremzedelere üç aylık vize vereceğini açıkladı, İngiltere’de de vize için imza kampanyası başlatıldı.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Türkiye ve Suriye’den depremzedelere üç aylık vize vereceklerini açıkladı.

 

 

Bild gazetesine konuşan Faeser “Bu bir acil durum yardımıdır. Türk ve Suriyelilerin yakın akrabalarını, bürokrasiye takılmadan Almanya’ya getirmelerine olanak sağlamak istiyoruz” dedi.

Fransız Haber ajansı AFP’ye göre Almanya’da 2,9 milyon Türk kökenli kişi yaşıyor ve bunların yarısından fazlasının Türk vatandaşlığı bulunuyor.

Ülkedeki Suriyeli sayısı ise 924 bin olarak tahmin ediliyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Almanya'da yaşayan kişilerin depremden etkilenen akrabalarını geçici olarak yanlarına alabilmeleri için harekete geçti.

Almanya İçişleri Bakanlığı ile ortak bir plan yürüttüklerini belirten Baerbock, "Alman hükümeti olarak Almanya'daki ailelerin depremden etkilenen, evsiz kalan ve tedaviye ihtiyaç duyan akrabalarını geçici olarak yanlarına alabilmelerini sağlamaya yardımcı olmak istiyoruz. Bunun için bir görev gücü oluşturuldu. Amacımız bu zaman zarfındaki vize sürecini mümkün olduğunca bürokratik hale getirmek" ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/dunya/almanyadan-depremzedeler-icin-vize-karari-42218645BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER